Jakou podlahu do bytu?

Vybrat si správnou podlahu není jako vybírat si televizi, která stojí pár tisíc. Je nutné důkladně zvážit jaký druh si pořídit a kam. Ne do všech pokojů se totiž hodí stejná podlaha. Například v takové koupelně by parkety asi nebyly zrovna tím pravým ořechovým, stejně tak jako byste nebyli příliš nadšení z dlažby v obýváku. […]


Vybrat si správnou podlahu není jako vybírat si televizi, která stojí pár tisíc. Je nutné důkladně zvážit jaký druh si pořídit a kam. Ne do všech pokojů se totiž hodí stejná podlaha. Například v takové koupelně by parkety asi nebyly zrovna tím pravým ořechovým, stejně tak jako byste nebyli příliš nadšení z dlažby v obýváku. V případě, že si nevíte rady, poraďte se s odborníky nebo pokračujte ve čtení.
kostkovaná podlaha


Předsíň


Předsíň je vstupní bránou do každého bytu. Chodí se zde nejčastěji v botách, což znamená, že její podlaha je pod poměrně velkým tlakem. Z toho důvodu sahat po křehčích materiálech nemá příliš smysl, jelikož by dlouho nevydržely. Do předsíně se hodí kupříkladu kámen, dlažba, případně linoleum.


Koupelna


Existuje-li v bytě více zatěžovaná podlaha, než je ta v předsíni, je to rozhodně podlaha v koupelně. Není samozřejmě zatěžovaná přímo mechanicky, jelikož do koupelny chodíme jednou za čas navíc ještě bosi nebo maximálně v pantoflích, ale vlhkostí. Té je v koupelně nejvíce v celém bytě. Proto je vhodné zvolit pro podlahu materiály, které jsou vodě odolné. Klasikou je keramická dlažba, ale padne-li vám do oka spíše vinyl, klidně ho použijte.
dlažební kostky


Kuchyně


Ani v kuchyni se obvykle nechodí v botách, ale opět stejně jako v koupelně, i v tomto případě je nutné zvolit materiál, který je odolný proti vodnímu živlu. Nejenže se v kuchyni také drží poměrně hodně vlhkosti, ale navíc se zde vaří, což znamená, že je podlaha relativně často mokrá, takže opět to chce vinyl, dlažbu nebo třeba linoleum.


Ostatní


Ve zbývajících místnostech, tedy obývacím pokoji, ložnici a případně i dětském pokoji již můžete trochu popustit uzdu své fantazii. Ideální jsou parkety nebo plovoucí podlaha. V těchto pokojích není nutné tolik přemýšlet nad odolností, proto se můžete více zaměřit na design. Hlavně v případě obýváku se to nabízí samo, jelikož jde krom jiného i o reprezentativní část bytu.