Péče o dětský chrup

Začíná to již v kojeneckém věku – maminky ve snaze utišit plačící dítě často namáčejí dudlík v medu nebo jiném sladkém nápoji, aby tímto způsobem dítě uklidnily. Toto je velká chyba, která má v pozdějším věku velké následky! I když dítě ještě žádné zuby nemá, již se v dásním vytvářejí základy pro budoucí zoubky. Med […]

Začíná to již v kojeneckém věku – maminky ve snaze utišit plačící dítě často namáčejí dudlík v medu nebo jiném sladkém nápoji, aby tímto způsobem dítě uklidnily. Toto je velká chyba, která má v pozdějším věku velké následky! I když dítě ještě žádné zuby nemá, již se v dásním vytvářejí základy pro budoucí zoubky. Med a jeho kyseliny v něm obsažené naleptávají stěnu dásní a pronikají dál do hloubky.

smějící se dítě

Se sladkostmi velmi opatrně!

Jak dítě roste, zase je bombardováno sladkostmi v podobě nejrůznějších nadmíru přeslazených lízátek, které dětské zuby stále zásobují přísunem cukru, který má na jejich chrup neblahý účinek. Vidíme to sami u mnoha dětí, které mají zničené zuby, a to jsou mnohokrát ještě ve školce. Jediným řešením těchto pozdějších problémů v dospělém věku je prevence. To znamená sladkosti jen občas a lízátka vůbec.

tři zubní kartáčky

Důsledná prevence se vám vyplatí

Také je důležité naučit vaše dítě péči o zuby co nejdříve. Pokud si již samo umí uchopit kartáček, je načase začít. Zpočátku mu dávejte samozřejmě jen pastu určenou pro jeho věkovou kategorii. Pasty pro děti jsou rozlišeny od nula do sedmi let a poté od sedmi do dvanácti let, kdy začínají růst stálé zuby. Naučte vašeho broučka zábavnou formou pečovat o zoubky, ukažte mu třeba na medvídkovi, jak vyčistit chrup, aby byl čistý.

Rovněž sladké limonády nesvědčí malým dětem, obsah cukru narušuje stěny zubů a poté v nich snadno vzniká kaz. Nejvhodnějšími nápoji jsou neslazené nápoje. Naučte své děti odmalička, aby si nezvykly na nadměrně přeslazované limonády a čaje.

Poprvé navštívit zubního lékaře liberec https://www.2kdent.cz/ můžete již v době, když je vašemu špuntíkovi jeden rok. Tehdy je ta pravá doba podchytit všechny počínající dentální problémy a poptat se lékaře na možná řešení tak, abyste byli spojeni vy i vaše dítě. Jde koneckonců o to, aby spokojeně a bez problémů vyrůstalo.