Piggy bank – fenomén, který není radno podceňovat

V dětství jsme ho všichni měli, podarovávaly nás jím babičky a tetičky k narozeninám, byly dřevěné, porcelánové i plastové. Řeč je o kasičkách – prasátkách, do které jsme všichni aspoň jedno období v životě nadšeně spořili. Málokdo ovšem v dospělosti pokračuje. Přitom, pokud šetříte na konkrétní výdaj, může se šetření do krabičky ukázat efektivnější, než se zdá. Ať už […]

V dětství jsme ho všichni měli, podarovávaly nás jím babičky a tetičky k narozeninám, byly dřevěné, porcelánové i plastové. Řeč je o kasičkách – prasátkách, do které jsme všichni aspoň jedno období v životě nadšeně spořili. Málokdo ovšem v dospělosti pokračuje. Přitom, pokud šetříte na konkrétní výdaj, může se šetření do krabičky ukázat efektivnější, než se zdá.
Ať už plánujete kupovat drahé lístky na koncert, chcete ušetřit na část dovolené nebo výlet, případně si na kasičku lihovým fixem napíšete velký nápis LÉTO, vždy zhruba víte, kolik chcete nebo potřebujete ušetřit. Přesná částka se tak stává vaším vytyčeným cílem. A čím je cíl konkrétnější, tím snazší je ho dosáhnout.
letící mince
Pořiďte si buď klasické prasátko, plechovku od nápoje, krabičku od čaje, plechovou dózu, prázdný obal od tabletek – fantazii se meze nekladou. Pokud bude krabička uzavíratelná tak, abyste si z ní peníze nemohli začít průběžně zase půjčovat, bod pro vás, ovšem není to nutné. Pro člověka je totiž velmi uspokojivé, když se může kochat obnosem, který stále roste a roste.
mince v plechovce
I dospělí jsou v duši pořád dětmi a potřebují si hrát. Aby vás šetření bavilo, stanovte si jednotnou minci, kterou budete do kasičky házet pořád dokola. Může jich být i víc – například pětikoruny a dvacky. Ovšem pozor! V počátečním nadšení spousta lidí zvolí téměř všechny druhy drobných, které v peněžence má. Jednak tím naprosto zničí pravidla šetření a jednak po prvních pár týdnech je začnou chybějící tisíce pěkně dohánět.
tvář za bankovkami
Pokud nechcete čekat týdny, než se vám v peněžence konečně zjeví dvacetikoruna, můžete si stanovit i „vysypávací den“. Například každý čtvrtek obrátíte celou peněženku do prasátka bez ohledu na to, kolik v ní zrovna je. Dávejte si však pozor, abyste nezačali mít tendenci všechny drobné preventivně utratit už ve středu. To toho moc neušetříte!