Pletení je staré jako lidstvo samo

Domníváte se, že pletení je doménou žen? Tak věřte nevěřte, pletení v minulosti bylo doménou především mužům. Ženám tato činnost bývala celá staletí víceméně neznámá. Historie pletení je stará skoro jako lidstvo samo. Teplé pletené oblečení používali už ve starověké Číně, Mezopotámii a Egyptě. První dokonale dochovaná pletenina pochází z 5. století. Dokonce i Homér […]

Domníváte se, že pletení je doménou žen? Tak věřte nevěřte, pletení v minulosti bylo doménou především mužům. Ženám tato činnost bývala celá staletí víceméně neznámá.
pruhované ponožky
Historie pletení je stará skoro jako lidstvo samo. Teplé pletené oblečení používali už ve starověké Číně, Mezopotámii a Egyptě. První dokonale dochovaná pletenina pochází z 5. století. Dokonce i Homér vypráví o tom, že Penelopé, žena Odysseova ve dne plete a v noci párá.

Nicméně samotné pletení v počátcích bylo dosti odlišné proti tomu, které známe ze současnosti. Dříve se totiž nevyužívalo jehlic. Technika pletení ve svých počátcích spíše připomínala motání sítí. Až později, pravděpodobně v 5. století byly vynalezeny pletací jehlice.
 

Historie pletení v Evropě

V Evropě se pletení rozmáhá především ve 13. století. Nejprve v Itálii, později ve Španělsku, Francii. V 16. století dokonce vznikají pletařské cechy a jsou zde první snahy o strojovou pletařskou výrobu.
Pletené věci se používaly na pletení ponožek, punčoch, rukavic a spodního prádla. Oblečení jako takové se nevyužívalo. Pletený svrchní oděv nebyl běžný, respektive nebyl běžný u vyšších vrstev. Toto se změnilo až ve dvacátém století.
klubko vlny s jehlicemi
Ve dvacátém století se situace změnila. Pletené svetry se stávají velmi populárním oblečením mužů. Muži v pletených svetrech dokonce i rádi sportují. Ženám je tato móda zatím zapovězena. To se ovšem mění ve třicátých letech dvacátého století a vděčíme tomu Coco Chanel, která si pleteninu velmi oblíbila a díky které se úspěšně etabloval ve světě módy svetr, ale také úplet.

Jedná se o materiál velmi oblíbený a univerzální.
 

Jaké jsou jeho výhody?

 
Jedná se o materiál, který je:

  1. komfortní
  2. vhodný pro všechny věkové kategorie
  3. hřejivý
  4. nemačkavý
  5. nadčasový
  6. vhodný na běžné nošení i do společnosti

 
Móda pletených výrobků i materiálů se stále vyvíjí.