Pletení je staré jako lidstvo samo

Domníváte se, že pletení je doménou žen? Tak věřte nevěřte, pletení v minulosti bylo doménou především mužům. Ženám tato činnost bývala celá staletí víceméně neznámá. Historie pletení je stará skoro jako lidstvo samo. Teplé pletené oblečení používali už ve starověké Číně, Mezopotámii a Egyptě. První dokonale dochovaná pletenina pochází z 5. století. Dokonce i Homér […]

Domníváte se, že pletení je doménou žen? Tak věřte nevěřte, pletení v minulosti bylo doménou především mužům. Ženám tato činnost bývala celá staletí víceméně neznámá.

Historie pletení je stará skoro jako lidstvo samo. Teplé pletené oblečení používali už ve starověké Číně, Mezopotámii a Egyptě. První dokonale dochovaná pletenina pochází z 5. století. Dokonce i Homér vypráví o tom, že Penelopé, žena Odysseova ve dne plete a v noci párá.

Nicméně samotné pletení v počátcích bylo dosti odlišné proti tomu, které známe ze současnosti. Dříve se totiž nevyužívalo jehlic. Technika pletení ve svých počátcích spíše připomínala motání sítí. Až později, pravděpodobně v 5. století byly vynalezeny pletací jehlice.
 

Historie pletení v Evropě

V Evropě se pletení rozmáhá především ve 13. století. Nejprve v Itálii, později ve Španělsku, Francii. V 16. století dokonce vznikají pletařské cechy a jsou zde první snahy o strojovou pletařskou výrobu.
Pletené věci se používaly na pletení ponožek, punčoch, rukavic a spodního prádla. Oblečení jako takové se nevyužívalo. Pletený svrchní oděv nebyl běžný, respektive nebyl běžný u vyšších vrstev. Toto se změnilo až ve dvacátém století.

Ve dvacátém století se situace změnila. Pletené svetry se stávají velmi populárním oblečením mužů. Muži v pletených svetrech dokonce i rádi sportují. Ženám je tato móda zatím zapovězena. To se ovšem mění ve třicátých letech dvacátého století a vděčíme tomu Coco Chanel, která si pleteninu velmi oblíbila a díky které se úspěšně etabloval ve světě módy svetr, ale také úplet.

Jedná se o materiál velmi oblíbený a univerzální.
 

Jaké jsou jeho výhody?

 
Jedná se o materiál, který je:

  1. komfortní
  2. vhodný pro všechny věkové kategorie
  3. hřejivý
  4. nemačkavý
  5. nadčasový
  6. vhodný na běžné nošení i do společnosti

 
Móda pletených výrobků i materiálů se stále vyvíjí.