3 tipy, jak ulehčit domácímu rozpočtu

Ušetřit v dnešní době dostatečný obnos, aby mohl člověk žít plnohodnotný život, to není žádná procházka růžovým sadem. Obzvlášť, když vaše kariéra teprve začíná, podnik se teprve rozjíždí, zkušenosti zatím nabíhají, ale práce je vlastně tolik, že žádné přivydělávání po večerech už nemůžete zvládnout. Šetření a osekání nepotřebných výdajů je nejschůdnější cesta, jak si polepšit. Co […]

Ušetřit v dnešní době dostatečný obnos, aby mohl člověk žít plnohodnotný život, to není žádná procházka růžovým sadem. Obzvlášť, když vaše kariéra teprve začíná, podnik se teprve rozjíždí, zkušenosti zatím nabíhají, ale práce je vlastně tolik, že žádné přivydělávání po večerech už nemůžete zvládnout. Šetření a osekání nepotřebných výdajů je nejschůdnější cesta, jak si polepšit. Co se nejvíce vyplatí si odpustit?
peníze a propisky
1)      Stravování venku
Obvykle největší položkou a finanční zátěží bývá kromě nájmu jídlo. Člověk samozřejmě jíst musí, ale zdaleka ne vždy jí ekonomicky. Příčinou bývá stravování po restauracích v poledne, kdy zkrátka nestihnete na otočku zaběhnout domů něco uvařit. Dalším, i když nenápadným, penězožroutem jsou kavárny. Káva za šedesát korun, dortík za ještě víc, pokud si to zopakujete párkrát do měsíce s kamarádkami, začíná to pěkně narůstat. Pokud tedy máte možnost, vezměte si jídlo do krabičky z domova a na kávu si pozvěte známé k sobě. Po pár měsících se budete divit, co to dělá s vaší peněženkou!

2)      Voda a topení
Nikdo vám neříká, abyste doma chodili potmě, neumytí a zmrzlí, ovšem spousta rodin zcela zbytečně v zimě vytápí byt na pětadvacet stupňů, aby v něm následně chodili v kraťáskách a tílkách. Nejen, že je to zbytečné, neekologické, ale hlavně drahé. Zvažte, jestli jsou vaše výdaje za energie adekvátní vaší situaci, zohledněte, v jakém typu budovy bydlíte, a podle toho se zařiďte. Kdejaká novostavba je vyhřátá skutečně rychle, stejně tak jako malý rodinný domek, na který praží slunce půl dne.

3)      Doprava
Dnes je běžné, že má každá domácnost auto a k tomu si obvykle ještě všichni platí MHD kupóny na delší dobu. Autem obvykle jezdí jeden člen domácnosti, který pracuje, a potřebuje se nejvíce pohybovat nejrychleji a nezávisle, přestože mezi nejrychlejší způsoby dopravy po městě zasekaném kolonami, uzavírkami a objížďkami, leckdy patří MHD, kolo, nebo vlastní nohy. Přepočítejte si, kolik dáte ročně za všechny druhy dopravy celkem.
mercedes benz předek
4)      Koníčky
Permanentky do fitness center, posiloven, bazénů a podobně tvoří zásadní část života mnoha lidí. Přestože je záslužné se o sebe starat, sportovat a nezahálet, málokdo skutečně potřebuje několika tisícovou členskou kartičku do sportovního klubu, když běhání, cvičení doma a spousta hodin jógy je zadarmo.