Cesta jako životní styl

Většina lidí ráda cestuje. Oblíbené jsou i velmi vzdálené mimoevropské civilizace. Za dovolenou většina lidí neváhá utrácet mnoho peněz, aniž by utracené peníze považovali za zbytečně vyhozené. Je otázka nakolik poznají skutečný život v daných zemích? Každá země má svá místa určená výhradně pro turisty. Skutečný život může silně kontrastovat s představou, která je nabízená […]

Většina lidí ráda cestuje. Oblíbené jsou i velmi vzdálené mimoevropské civilizace. Za dovolenou většina lidí neváhá utrácet mnoho peněz, aniž by utracené peníze považovali za zbytečně vyhozené. Je otázka nakolik poznají skutečný život v daných zemích?
popíjení na pláži
Každá země má svá místa určená výhradně pro turisty. Skutečný život může silně kontrastovat s představou, která je nabízená turistům. Cestovní ruch v celém světě představuje dobrý byznys a vítané zpestření hrubého domácího produktu. Pokud Vás napadlo přirovnání s Potěmkinovými vesnicemi, i tak je možné to vnímat.

Naproti tomu jsou lidé, pro které cestování představuje celoživotní vášeň a nadšení. Vyráží do lokalit, které jsou vzdálené, nebezpečné a o to více lákají. Tito lidé zásadně necestují s cestovními kancelářemi. Cestují na vlastní pěst. Nezřídka za pomoci neobvyklých dopravních prostředků.
 výlet do hor

Cestovat netradičně

Například taková cesta stopem kolem světa, cesta do hlubin dálného východu na motorce, nebo orient na kole, to je jen příklad. Jejich cesta většinou trvá řadu týdnů, většinou ne méně než měsíc. Jedná se vlastně spíše o takovou expedici. Samotné cestě ovšem předchází velmi pečlivé plánování výpravy.

Prostudovat jednotlivá místa, seznámit se s místní geografií, zvyky i historií. Seznámit se s možnými riziky a udělat předběžnou kalkulaci cesty a v neposlední řadě nepodceňovat očkování, to vše je velmi důležité a zásadní. Jsou lidé, kteří nemají problém s tím vyrazit do vzdálených lokalit sami. Toto je velmi nebezpečné. Určité lokality mohou být velmi nebezpečné například pro ženy.

Určitě si mnozí vzpomenou na nedávný případ unesených dívek, za které Česká republika musela zaplatit obrovské výkupné. Zastánci dívek argumentovali skutečností, že unést dívky mohli kdekoli v Evropě, což je sice pravda, ale je to zlehčování rizika. Určité oblasti bychom rozhodně měly respektovat jako nebezpečné lokality.Pokora je pro cestovatele důležitá.

Tento druh cestovatelů se často sdružuje, mnozí cestovatelé své zkušenosti zúročují v cestopisných knihách, nebo o svých cestách vypráví na různých besedách, o které je velký zájem. Do jisté míry se cestování může stát i zdrojem vedlejšího výdělku.