Móda v období normalizace

V dobách normalizace bylo všeho nedostatek. Hezké oblečení nevyjímaje. Co by za to naše mámy a babičky daly, kdyby mělybutiky, internetové obchody s atraktivní cenově dostupnou módou a třeba také second handy, ve kterých se dají pořídit neuvěřitelně hodnotné kousky, které se mohou stát chloubou každého ženského šatníku a to za pouhých pár korun. Dokonce […]

V dobách normalizace bylo všeho nedostatek. Hezké oblečení nevyjímaje. Co by za to naše mámy a babičky daly, kdyby mělybutiky, internetové obchody s atraktivní cenově dostupnou módou a třeba také second handy, ve kterých se dají pořídit neuvěřitelně hodnotné kousky, které se mohou stát chloubou každého ženského šatníku a to za pouhých pár korun.

Dokonce i v prodejnách textilní galanterie byl problém sehnat hezkou látku či vlnu. Nicméně když si prohlídnete staré fotografie, máte pocit, že naše maminky a babičky chodily oblékány příšerně? Nikoli. Naopak někdy chodily oblékány jako ze žurnálu a to doslova. Vždyť většina žen nosila oblečení šité podle proslulé Burdy.

Když nebylo co kupovat, nezbývalo českým ženám nic jiného, než aby se posadily k šicím strojům a naučily se šít. Šilo se úplně vše. Kabáty a bundy nevyjímaje. A většinu střihů ženy využívaly právě ze západoněmecké Burdy.

Co se týče například pletených věcí, v tomto případě ženy nacházely inspiraci například v časopisech Praktická žena.
Šít, plést, háčkovat, drhat, vyšívat, to vše patřilo k výbavě každé moderní ženy. Dnes není nutné, aby se žena uměla ohánět jehlicemi. K dispozici máme takové množství možností, kde si pořídit atraktivní oblečení i doplňky, že není nutné se věnovat ručním pracím.
 

Dodnes stále šikovné

Nicméně mnohé ženy přesto mají k ručním pracím kladný vliv, což je jistě chvályhodné. Proč?
Je to touha po originálním oblečení, které jen tak někdo nemá.
Je to odvěká přirozená ženská kreativita. Je totiž známo, že žena nedokáže pasivně odpočívat a z toho důvodu se musí neustále věnovat nějaké činnosti. Sedět nečinně u televize je zkrátka nemyslitelné.

Není to jen oblečení, ale celá řada bytových doplňků, které si ženy tvoří do domácnosti. V mnoha ohledech ženám pomáhá například i internet, protože v různých fórech si ženy předávají své zkušenosti.