Pronajímání pokojů – výnosný byznys i tvrdá řehole

Pokud bydlíte ve velkém vlastním bytě, kde máte více nevyužívaných místností například potom, co děti opustily hnízdo, možná už vás napadlo, přivydělat si trochu tím, že jeden dva pokojíky pronajmete. Nebo se pronajímání naopak děsíte a rvete si vlasy, že si někdo dobrovolně na sebe může ušít takový bič. Inu, pronajímání má spoustu nevýhod, ovšem […]

Pokud bydlíte ve velkém vlastním bytě, kde máte více nevyužívaných místností například potom, co děti opustily hnízdo, možná už vás napadlo, přivydělat si trochu tím, že jeden dva pokojíky pronajmete. Nebo se pronajímání naopak děsíte a rvete si vlasy, že si někdo dobrovolně na sebe může ušít takový bič. Inu, pronajímání má spoustu nevýhod, ovšem finanční kompenzace a společnost nových lidí v domě, může zejména ve stáří ocenit nejeden majitel bytu.
dětské dekorace
Kolik a jakých?
Než se rozhodnete jít s kůží na trh, rozmyslete si, jestli máte na nájemníka nějaké požadavky, co vlastně mu vy sami můžete nabídnout a za kolik. Pokud si do bytu vezmete studenty, zvažte počet lidí, který dovolíte – více studentů znamená větší příjem pro vás, občas ale i větší hluk. Jste připraveni, aby vám najednou po kuchyni pravidelně korzovalo pět dalších lidí? S nájemníky se hlavně sejděte a pečlivě si promluvte. O studentech technických oborů, kteří budou nonstop zahrabaní v učebnicích, budete vědět rozhodně méně, než o párty typech. Druhou možností jsou postarší lidé, i ti mají někdy zájem o samostatný pokoj. Takoví ovšem už mívají svůj zaběhnutý režim, co se týče práce. Ujistěte se, že jste dostatečně tolerantní.

Malí potížisti – buďte k nim vstřícní
Specifickou skupinou podmínek jsou zvířata a děti. Přestože má mnoho majitelů téměř až diktátorský přístup ohledně malých dětí a mazlíčků v bytě, pravda je, že nemají žádné právo zasahovat takto do života svých podnájemníků. Než tedy do inzerátu caps lockem vypíšete, jak nenávidíte psy, zvažte, zda opravdu nabízíte takový komfort, abyste si mohli dovolit nesmyslně omezovat vlastnictví zvířete. Ne každý pes vám poškrábe podlahu a ne každé dítě bude celý den brečet – opět se s lidmi, které jste si vybrali, sejděte a v klidu pohovořte o své představě.
francouzský buldoček
Kvalita úměrná nevykořisťující ceně
Cenu si můžete v dnešní době určit téměř libovolnou, pokud nabízíte pokoj třeba v Praze, můžete vzít jed na to, že se najde někdo, kdo bude ochotný vám za něj dát jakoukoliv částku, jen aby měl kde složit hlavu. Poptávka převažuje nabídku. Je ale dobré v ceně předem zohlednit stav pokoje. Máte nově zařízený zateplený pokoj s nedávno předělávanými okny, aneb nabízíte kumbál s gaučem po babičce? A je pokoj dostatečně vybavený? Všechny tyto otázky si klaďte předtím, než si za pokoj řeknete astronomickou částku – nebudete pak zklamaní vy, ani uchazeči.