Půjčky na vánoční dárky – to není jen reklamní trik. Opravdu existují!

Je až neuvěřitelné, k jakým účelům si lidé půjčují peníze. Co je dožene až k tomu, že se zadluží kvůli vánočním dárkům. Pokud patříte k těm, co jen nevěřícně kroutí hlavou, máte štěstí. Přesto je tu celá jedna desetina národa českého, která se již někdy v minulosti v souvislosti s Vánocemi zadlužila. Není pravidlem, že […]

Je až neuvěřitelné, k jakým účelům si lidé půjčují peníze. Co je dožene až k tomu, že se zadluží kvůli vánočním dárkům. Pokud patříte k těm, co jen nevěřícně kroutí hlavou, máte štěstí. Přesto je tu celá jedna desetina národa českého, která se již někdy v minulosti v souvislosti s Vánocemi zadlužila.
Není pravidlem, že si lidé půjčují na Vánoce výhradně v bance nebo u nebankovní společnosti.
vánoční dekorace
Půjčují si peníze někdy i mezi sebou, v příbuzenstvu, nebo mezi přáteli. Ovšem překvapivě největší objem zadlužených není mezi seniory, kteří mají nejnižší příjmy z celé populace (až na výjimky), ale mezi mladými lidmi ve věku od 18 do 26 let. Zdá se, že se nám tu rozmáhá nový fenomén, protože půjčky kvůli Vánocům se seniorů prakticky netýkají a naopak počet mladých lidí zadlužených na Vánoce pomalu narůstá. V roce 2017 uzavřelo smlouvu o půjčce pouze 3 procenta lidí ve věku nad 55 let a naopak 27 procent mladých lidí do 26 let. Půjčky se pohybovaly nejčastěji kolem deseti tisíc korun.
papírové peníze

Dlužníci často jednají bez rozmyslu, jak a z čeho půjčku splatí

Půjčky na Vánoce s velkou pravděpodobností souvisí s nezodpovědností mladých lidí, kteří propadnou předvánoční euforii, a honba za hmotnými dárky přetlačí duchovní pozadí nejkrásnějších svátků v roce. Vánoce se zkrátka začínají stávat komerční hrou o majetku a zlatém pozlátku, zatímco láska k bližnímu a nezištné dary v rámci přátelských vztahů se kamsi vytrácí.

Nicméně všem dlužníkům od roku 2018 pomohou změny v legislativě, které nařizují povinně zveřejnit finančním subjektům RPSN (roční procentní sazbu nákladů) v případě spotřebitelských úvěrů. Zájemce o půjčku by si tedy měl především včas propočítat, kolik přeplatí, a ujasnit si, za jakých podmínek bude dluh splácet.
sváteční dekorace
Vánoce však také mohou být o klidu a pohodě, lidé dříve neměli takové možnosti pořizovat si technické „hračky“ a přesto žili šťastně a spokojeně i bez mobilních telefonů, notebooků a tabletů. Navštívit půlnoční mši, projít se večer (zasněženou) krajinou a zazpívat si koledy i bez hudebního doprovodu má také své kouzlo. A možná cennější, než ten moderní výkřik techniky.