Slyšeli jste už o superpotravinách a znáte je?

Pokud bychom si chtěli přesně definovat pojem superpotravina, s největší pravděpodobností by se nám to nepovedlo. Její definice totiž není přesně daná, co ale můžeme říct, že se pod tímto názvem skrývají suroviny bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a další pro tělo důležité látky. Skvělé uplatnění pak najdou hlavně v jídelníčku lidí, kteří […]

Pokud bychom si chtěli přesně definovat pojem superpotravina, s největší pravděpodobností by se nám to nepovedlo. Její definice totiž není přesně daná, co ale můžeme říct, že se pod tímto názvem skrývají suroviny bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a další pro tělo důležité látky. Skvělé uplatnění pak najdou hlavně v jídelníčku lidí, kteří dbají o svoje zdraví, a není jim lhostejné to, co konzumují.

Povětšinou se jedná o potraviny, které pochází mimo Evropu, což může být do jisté míry jejich charakteristickým znakem. Do superpotravin můžeme zařadit některé druhy citrusového ovoce a ryb, najdeme tu ale i jiné potraviny, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli. Chlorella https://www.nakliceno.cz/chlorella/, spirulina, acai nebo chia semínka jsou jen malým výčtem těchto plodin. Ne jen tak náhodou se tento druh plodin nachází povětšinou na nehostinných částech matičky země. Obyvatelé těchto zemí museli povětšinou snášet nehostinné podmínky, a právě konzumací těchto plodin dostali do svého těla dostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších důležitých látek pro tělo.

Jsou to právě náročné podmínky, které zapříčinili, aby rostliny v sobě zadržovaly co nejvíce důležitých látek, aby v takovém prostředí měly vůbec nějakou šanci na přežití. Seznam superpotravin je velmi obsáhlý a snad v každém článku můžete objevit různorodý seznam, do kterého jeho autor nějakou potravinu přidá nebo naopak ubere. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na ty nejznámější, které dnes koupíte už v každém supermarketu.

  • Chia semínka

chia semínka

Už několik let je můžeme pravidelně vídat na regálech obchodů hned vedle pytlíčku s oříšky a nejrůznějšími zdravými pochutinami. Obsahují vysoký oddíl omega-3 mastných kyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je získává výhradně ze stravy.

  • Guarana

energetický nápo

Guarana se získává z rostliny zvané paulinie opojné. Hlavní složkou této superpotraviny je kofein, proto je hojně přidávaná do energetických nápojů nebo tyčinek.