Vánoce u nás doma

Pojďme spolu do svého dětství, kdy si rádi vzpomeneme, jak jsme jako malé děti vnímali atmosféru vánoc mezi svými blízkými, v bezpečí domova s předzvěstí příchodu Ježíška, který pro nás připravuje dárky. Byly to krásné doby, že? Dnes už jsme dospělí a atmosféru vánoc připravujeme my pro svoji rodinu. Jde sice o církevní svátky, ale která rodina […]

Pojďme spolu do svého dětství, kdy si rádi vzpomeneme, jak jsme jako malé děti vnímali atmosféru vánoc mezi svými blízkými, v bezpečí domova s předzvěstí příchodu Ježíška, který pro nás připravuje dárky. Byly to krásné doby, že?

Dnes už jsme dospělí a atmosféru vánoc připravujeme my pro svoji rodinu. Jde sice o církevní svátky, ale která rodina si nezdobí byt či dům tak, aby již při otevření dveří na nás dýchla vůně jehličí, zapůsobila křehkost ozdob a na stole se nepyšnilo vánoční cukroví?
adventní věnec
Klasika ve výzdobě
Každá hospodyňka pojme výzdobu trochu jinak. V některých rodinách si potrpí na klasickou staročeskou výzdobu, to znamená na stole adventní věnec se 4 svíčkami, které značí 4 adventní neděle. Postupně se zapaluje po jedné svíčce.

Mnoho z nás zdobí vstupní dveře symbolem vánoc, většinou věnečkem pověšeným uprostřed dveří. Už při vstupu do bytu či domu tak máme příjemný pocit, co je za období.

Velmi klasickou výzdobou pak je svazek jmelí, zavěšený na světle nebo jinde. Dnes už známe nejen přírodní zelené jmelí, ale trh nabízí i jmelí postříbřené, s odstínem do zlata či modra a růžova.

Na Štědrý den pak nesmí chybět vánoční stromek. Dnes už mnoho z nás sáhne z praktických důvodů po stromku umělém. Důvodem je, že nemusíme stromek shánět, nemusíme uklízet spadané jehličí, které z živého stromku odpadává, navíc šetříme naše lesy. Mnozí z nás si ale bez živého stromku neumí vánoce představit. Zdobení je pak různé.

Někdo dává přednost lidovému stylu našich babiček, kdy věšíme ozdoby z přírodních materiálů jako je sláma, dřevo nebo ořechy, sušené ovoce a další. Jiní zas preferují skleněné ozdoby nejlépe v odstínu, který bude ladit k interiéru bytu. To už je čistě na vkusu a zvycích jednotlivých rodin.
sněhulák pod balkonem
Výzdoba v moderním stylu
Mladé rodiny, zejména ty bezdětné, často sáhnou po výzdobě, která se poněkud liší od té klasické. Ozdobí si větev nebo květinu v květináči, někdo si místo stromku pověsí závěs, na kterém je stromek pouze vyobrazen. Někomu postačí vůně kadidla s olejovou lampičkou nebo Santa na okně.

Někteří zdobí svůj dům zvenku, osvětlí jej tak, že při setmění pak září do tmy a hlásá všem, vánoce jsou tu.
Ať již zvolíte jakoukoliv výzdobu, vězte, že to, co vánocům určitě nesmí chybět, je pocit vzájemné lásky mezi svými a pocit domova, který pohladí.