Zdravé spaní

Spánek je přirozená věc, která je nám vlastní od dětství, a tak nad ní většinou vůbec nepřemýšlíme. Výzkumy však odkryly mnohá tajemství, která se nad spánkem vznášejí. Dnes je již dokázané, že kvalita spánku a zdraví jedince souvisejí. Kvalita lůžka se stala specializovanou vědou a vznikla postelová studia, která se touto problematikou podrobně zabývají. Zde […]

Spánek je přirozená věc, která je nám vlastní od dětství, a tak nad ní většinou vůbec nepřemýšlíme. Výzkumy však odkryly mnohá tajemství, která se nad spánkem vznášejí. Dnes je již dokázané, že kvalita spánku a zdraví jedince souvisejí.
knihovna v ložnici
Kvalita lůžka se stala specializovanou vědou a vznikla postelová studia, která se touto problematikou podrobně zabývají. Zde je možno se poradit se specializovanými odborníky, kteří nám pomohou vybrat správnou postel i správnou matraci přesně na míru našemu tělu. Vývoj zdravého spaní je totiž dlouhá spolupráce mezi designery, lékaři i šikovnými řemeslníky. Oni všichni se podíleli a podílí na neustálém zdokonalování nábytku pro zdravý spánek.

Jaké jsou nároky na kvalitní matraci?
Matrace musí kvalitně tělo podepírat, odvádět pot a vlhkost, která ve spánku vzniká a zajistit spícímu takové podmínky, aby dobu spánku maximálně zhodnotil. Matrace jsou většinou vícevrstevné, vyrobené z několika druhů materiálu přesně tak, jak naše tělo potřebuje. Někomu vyhovuje spíše tvrdá matrace, jiný má zas rád měkkost. I podle toho si pak vybírá. Ceny matrací jsou také rozmanité.

Lze vybírat od cenově nejnižších až po luxusní. Matrace v nižší cenové variantě doporučujeme většinou pro příležitostné použití, protože spánek na nich není na denní potřebu. Pro každodenní odpočinek doporučujeme si připlatit a zvolit matrace v luxusnější kategorii. Už jenom proto, že ve spánku strávíme přibližně třetinu života a postel i matrace se kupují na mnoho let.

Jak by měla vypadat postel?
Na trhu najdeme postele z různých materiálů v různých cenových vrstvách. Je jen na nás, zvolíme-li postel z lamina, dřevotřísky nebo masívu. Důležitým výběrem je také koupě roštu, který může být jednolitý nebo polohovatelný, jak si budeme přát. Sledujeme tvrdost nebo zas přílišnou měkkost roštu, důležité je vybrat něco mezi, aby podpora matrace byla tak akorát.
osvětlená postel
Na co nezapomenout
Rozhodnete-li se tedy ke koupi nové postele a matrace, nekupujte zbrkle. Vyhledejte odborníky, poraďte se s nimi, zvažte svůj rozpočet a matraci v postelovém studiu také vyzkoušejte. Pak teprve investujte do nábytku, který vám bude sloužit mnoho let a jehož kvalitu každodenně oceníte.