Život bez laktózy

Máte diagnostikovanou potravinovou alergii, která se projevuje intolerancí na laktózu? Nebo jen pociťujete nepříjemné zavodnění a bolesti střev po konzumaci mléčných výrobků? Bezlaktózová dieta je obrovským hitem dnešní doby a někteří z nás si ji dokonce nasazují dobrovolně, protože je pro něj problematické strávit produkty z mléka. Nemusíte samozřejmě ze začátku vyřadit všechny ve zmíněné […]

Máte diagnostikovanou potravinovou alergii, která se projevuje intolerancí na laktózu? Nebo jen pociťujete nepříjemné zavodnění a bolesti střev po konzumaci mléčných výrobků? Bezlaktózová dieta je obrovským hitem dnešní doby a někteří z nás si ji dokonce nasazují dobrovolně, protože je pro něj problematické strávit produkty z mléka.

žena napouští vodu

Nemusíte samozřejmě ze začátku vyřadit všechny ve zmíněné kategorii, ale je dobré minimálně zjistit, jak bude vaše tělo reagovat na jednotlivé náhražky. Kromě toho, sortiment mléčných výrobků se dá v dnešní době hravě nahradit různými potravinami, u kterých nepoznáte žádný chuťový rozdíl (a pokud ano, zamilujete si je a budete u nich chtít zůstat).

vydatná zdravá snídaně

Projdeme si jednotlivé složky potravy, které by vám mohly chybět a poradíme vám, jak je účinně nahradit, abyste dodrželi svůj nutriční standard a nebyli příliš teskní po původních produktech, které jste konzumovali:

  • Mléko. Klasickou variantu můžete nahradit zmíněnými rostlinnými mléky. Jejich konzistence je velmi podobná, někdy dokonce hutnější, a proto se nemusíte obávat je začlenit do vaření, pečení i do přípravy třeba smoothies. Rostlinná mléka můžete kupovat čistá, bez příchuti, nebo se trochu odvázat a sáhnout třeba po mandlové variantě, kokosové, kakaové nebo vanilkové. Když jsme u této kapitoly, jistě budete postrádat také tekutinu, kterou byste si zjemnili vaši kávu – i sem můžete rostlinné produkty přimíchat. Když vám bude chybět třeba chuť čerstvého kakaa, rozmíchejte si ve vodě nebo mléce prášek Mesquite Nakliceno.
  • Sýry. Výrazná složka našeho jídelníčku jsou jistě různé sýry, které můžete zaměnit za tofu, tempeh, nebo některé zajímavé kombinace chutí, jako je například kešu sýr.
  • Máslo. Nahrazujeme třeba kokosovým olejem nebo margarínem, samozřejmě ale v přiměřeném množství.
  • Jogurty. Naleznete také v bezlaktózových variantách, dokonce u známých značek. Stačí jen pozorně studovat regály s mléčnými výrobky a téměř vždy naleznete rostlinnou alternativu, která má stejnou chuť.